Czy Europejski Trybunał Praw Człowieka…
…nadal zajmuje się ochroną praw człowieka przysługujących jednostce wobec wszech potężnego aparatu władzy czyniąc zadość zasadom państwa prawa, czy już tylko ochrania państwo prawników przed owymi zasadami państwa prawa?
Kiedy w sierpniu 2014 ukończyłem mój poprzedni felieton poświęcony działaniu ETPC w Strasburgu, pozostawałem w przekonaniu, że musi upłynąć trochę czasu aby i ten europejski organ nabrał znowu cech empatii dla jednostki “zmiażdżonej” przez machinę władzy państwowej. Wyraziłem nawet swoje powątpiewanie czy przy obecnych układach politycznych jest to w ogóle możliwe.
Zmiany na szczytach władzy roku 2015 dawały mi prawo sądzić, że zapowiadany powiew “dobrej zmiany” przechyli nieco relacje władza – jednostka na korzyść jednostki. Często transmitowane Msze Św., przychylny ton wypowiedzi Episkopatu wobec odnowionego Rządu, widok Pana Prezydenta podnoszącego z ziemi komunikanty oraz słyszalne “Ojcze Nasz…” z ust Pani Premier tym bardziej utwierdzały mnie w tym przekonaniu.
Niestety, nic bardziej błędnego. Sądy ze swoimi “niezawisłymi” i “niezależnymi” od przepisów prawa sędziami nadal nic sobie nie robią z krzywdy ludzi zmuszonych – głównie faulami władzy i jej urzędników – do korzystania z orzeczeń sądowych dla uzyskania niekiedy najprostszych nawet świadczeń, których opór urzędujących władców wszelakich szczebli nie pozwala doświadczyć w prosty i bezkonfliktowy sposób.
Moje przekonanie, że taka “dobra zmiana” ma szansę zaistnieć na poziomie ETPC miało swoje uzasadnienie w ogólnie widocznej poprawie poziomu życia mieszkańców zjednoczonej Europy, międzynarodowym inwestycjom gospodarczym czy też intensywnym zabiegom Kościoła w kierunku ewangelizacji życia społecznego i międzynarodowej oraz międzykulturowej współpracy ekumenicznej i socjalnej.
Miałem nadzieję, że ETPC roku 2017 pochyli się nad moją sprawą, w której od 20 lat sądy w Polsce ignorują przepisy prawa uchwalane przez polski Parlament albo dowolnie kształtują treść istniejących przepisów tak aby dopasować ją do zaistniałej akurat potrzeby jako-takiego uzasadnienia niekorzystnego dla mnie orzeczenia. Ponieważ wszystkie moje sprawy toczą się przeciwko Skarbowi Państwa wydawać by się mogło, że to właśnie ETPC stanie w mojej obronie i przetrzepie skórę takim “pożytecznym” sądom czyniącym ze swej misji usługę ochrony interesów skarbowych.
Dość podkreślić choćby trzy fakty:
1/ przez 20 lat strona skarbowa nie przedstawiła ani jednego dowodu księgowego na potwierdzenie swego stanowiska procesowego w żadnej z kilkunastu spraw (i to zupełnie sądom nie przeszkadzało wydawać korzystne dla Skarbu orzeczenia i nie przeszkadza – jak sie okazuje także ETPC)
2/ mimo wezwań sądowych i moich wniosków dowodowych strona skarbowa przez 20 lat nie przedstawiła żadnego rozliczenia ze mną należnych wzajemnie kwot a sądy i tak orzekły tak jak sobie tego Skarb zażyczył.
3/ Wszystkie wydane przez 20 lat przeciwko mnie orzeczenia od sądu rejonowego po Najwyższy (poza jedynym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie sygn. akt I C 929/03 z dnia 30.05.2008) zostały wydane w wyniku bezprawnej zmiany treści art. 703 Kodeksu cywilnego. Zastosowanie treści prawidłowej tego artykułu zmusiłoby i Sąd Apelacyjny w Warszawie i Sąd Najwyższy w Warszawie do wydania korzystnego dla mnie orzeczenia.
Tak też powinno być i z orzeczeniem ETPC – ale było inaczej. Moja skarga z dnia 20.10.2016 została co prawda przyjęta do rozpoznania 07.02.2017 ale tylko po to aby zostać błyskawicznie (jak na ETPC) odrzucona jednoosobowo i bez uzasadnienia ani nawet bez prawa do zapytania o uzasadnienie!
Trybunał nawet nie wspomniał o pogwałceniu moich praw człowieka w wyniku odmowy podjęcia postępowania odszkodowawczego przez Sąd Okręgowy w Warszawie w trybie art. 424.1b Kpc. Jedyne co można wyczytać z otrzymanej decyzji ETPC z 08.06.2017 to opinia, że rozpoznający skargę nie zauważył aby wobec mnie Państwo zastosowało przemoc….
Polecam także uwadze felietony
1 komentarz »
Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu · Adres TrackBack
Autor: Olga
12 March 2019 @ 11:31
Wydaje mi się że tylko ochrania państwo prawników przed owymi zasadami państwa prawa…
Olga ostatnio opublikował..Jak zadbać o zdrowy klimat w domu?